Projektový den v hlavním městě

V úterý 7. listopadu se uskutečnil projektový den v hlavním městě, kterého se zúčastnily dvě třídy Střední školy strojírenské a elektrotechnické v Nové Pace, a to R4 a E3N. Loni se nám velmi osvědčila exkurze v Praze, proto jsme se společně s kolegyněmi dohodly tuto akci zopakovat, ale v trošku jiné podobě – jako projektový den. Stejný byl tedy pedagogický dozor, studenty bedlivě střežily Mgr. Jana Kriegelová, Mgr. Renata Němcová a Eva Jiránková.
Ráno se všichni sešli na vlakové zastávce, ale cesta byla zkomplikována výlukou, tudíž byla použita náhradní autobusová doprava, a následný přípoj jsme v Chlumci nestihli. Jeli jsme dalším rychlíkem, a i přesto, že jsme do Prahy dorazili o hodinu později, všechno jsme zvládli, neboť studenti přidali na tempu chůze, a určitě k tomu přispělo i pěkné počasí.
Maturanti třídy R4 si v rámci projektu dohledali informace k významným místům Prahy, které při jednotlivých zastaveních prezentovali svým spolužákům. Zajímavosti, které se dozvěděli, mohou využít při maturitní zkoušce jak z angličtiny, tak z češtiny. Naše obhlídka Prahy začala na Václavském náměstí, sešli jsme dolů na Můstek a ulici Na Příkopech. Poté jsme odbočili na Ovocný trh, prohlédli jsme si budovu Stavovského divadla a Rudolfinum. Na Staroměstském náměstí byl krátký rozchod na občerstvení, a samozřejmě jsme si nenechali ujít orloj v celou hodinu. Pařížská ulice upoutala zejména mužskou část naší výpravy, ale ne značkovými obchody, nýbrž nejnovějšími modely automobilů, které se v Pařížské nacházely. Odtud jsme se vydali do Letenských sadů, kde jsme obdivovali Stroj času alias Metronom, a úžasnou vyhlídku na Prahu, protože nebe bylo jako malované a vše bylo krásně vidět. Další naše kroky směřovaly kolem Strakovy akademie na Karlův most, Kampu, kolem Lichtenjštejnského paláce, Werichovy vily a Sovových mlýnů. Přešli jsme Střelecký ostrov po mostě Legií k Národnímu divadlu, a na Národní třídě si žáci připomněli události 17. listopadu. Naše cesta byla zakončena na Václavském náměstí, kde studenti dostali rozchod, a po šestnácté hodině jsme už usazeni v rychlíku a plni zážitků uháněli domů.
Myslím, že se vše vydařilo tak, jak mělo a že to nebyla naše poslední cesta do Prahy.
 
Mgr. Renata Němcová